Türkiye’de Start-up Ekosistemi ve Ekosistemin Gelişiminde RC Mezunlarının Yeri

26.4.2018 19:30:00

Türkiye’de Start-up Ekosistemi ve Ekosistemin Gelişiminde RC Mezunlarının Yeri

Ülkemizde gelişmekte olan girişimcilik ekosisteminden sorulara cevap bulacağımız söyleşide; ekosistemin dinamikleri, önemli rol ve oyucuları, global ölçekte konumumuz, girişimci, mentor, yatırımcı ilişkileri, öncelikli olarak kendimizi hangi alanlarda geliştirmeliyiz gibi konuları konuşurken, RC mezunlarının hangi rollerde öne çıktığı ve hangi rollerde öne çıkmalarına daha çok ihtiyacımız oldu konularına da değineceğiz.

26 Nisan 2018 Perşembe
19:30
Bizim Tepe

Güçlü Talu RC 03 / Smartup Network Kurucu Ortağı

2007 yılında Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Lisans derecesini tamamladı.

Kariyerine Open Business Software Solutions firmasında başladı, firmada 8 yıl boyunca çok farklı seviyelerde çeşitli sorumluluklar aldı. Turkcell Hesabım, İsbank Bankacılık Ürünleri Geliştirme Platformu gibi kapsamlı ve yüzü aşkın yazılım mühendisinin bir arada çalıştığı projeler de dahil olmak üzere 30'un üzerinde projede Proje Yöneticisi olarak görev yaptı.

İlk girişimi olan Sağlık A.Ş.'nin hastane otomasyonu ürününü Sağlık Bakanlığı'na bağlı İstanbul Hastaneler Birliği satin aldi.

İkinci girişimi olan ve girisimcilerin fikirlerini urunlere donusturen Smartup Network firmasi, kuruluşunun ilk senesinde San Francisco, Seattle,Berlin, Dusseldorf, Paris, Amsterdam, Dubai ve Istanbul gibi girişimcilik merkezlerinde, 16 teknoloji odaklı start-up ürününü piyasaya sundu. Bu urunlerden 4 tanesi, lansmanları sonrası ilk 6 aylarinda 100.000 kullanici sayisina ulasti.

Üniversite yıllarında Fenerbahce Kurek takimi sporcusu olarak 8 defa kurek sporunda Turkiye sampiyonu olan Guclu Talu, hobi olarak kürek sporuna devam etmektedir.

 

Ayşe Sabuncu RC 04/ Impact Hub Kurucu Ortağı

Ayse Sabuncu Impact Hub Istanbul’un kurucu ortaklarından. Amerika’da Johns Hopkins Üniversitesi’nden bilgisayar mühendisliği ile mezun olduktan sonra Citi Group’un New York ofisinde 5 yıl boyunca bankacılık sektöründe çalıştı.

Citi Group’da çalışırken, Adım Adım aracılığı ile Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın “Gençlere Değer Projesi” için düzenlediği bir bağış kampanyası için arkadaşlarıyla beraber Kilimanjaro dağına bir tırmanış gerçekleştirdi ve bu proje sonrasında yaşamına yeni bir yön vermeye karar verdi.

Önce, New York Üniversitesi Stern School of Business’de; sosyal etki, inovasyon ve girişimcilik üzerine MBA yaptı. Sosyal girişimcilik, mikrofinans, sosyal etki yatırımı konularına yoğunlaştı. Daha sonra 2014 yazında kar amacı gütmeyen global bir organizasyon olan Kiva ile Zimbabwe ve Güney Afrika’da mikrofinans alanında çalışmaya başladı. Impact Hub ile de bu tecrübesi sırasında tanıştı.

Impact Hub; dünyada 102 farklı noktadaki ortak çalışma alanlarında, 19 bin üye topluluğuyla, ortak öğrenim ve üretim için alan sağlayarak farkında ve sorgulayan bir topluluk oluşturmak ve farklılıklardan değer yaratmak için çalışmaktadır. Çevreyi ve insanı merkezine alarak toplumsal fayda yaratan işlerin yanı sıra Türkiye’de sosyal inovasyonun gelişimi ve yaygınlaştırılması için etki odaklı hızlandırma programları ve etkinlikler düzenler. Etkinin ancak birlikte üreterek çoğalacağını ve multidisipliner yapıların değer arttırdığını savunan Impact Hub Istanbul, farklı sektörlerden birey ve kurumların arasında bir köprü olmanın yanı sıra global paydaşlar arasında de bir katalizör rolü oynamaktadır.

© 2017 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİ