BCBTalks@RKMD Söyleşileri

12.2.2020 07:30:00

Ülkeler, bölgeler ve global ekonominin, toplumsal, kültürel ve teknolojik bir takım değişikliklere maruz kaldığını biliyoruz. Değişim ve dönüşümün birey ve aile dahil her türlü ekonomik birim için kaçınılmaz olduğu önümüzdeki günleri, geçtiğimiz dönem parametreleri ve çerçevesi ile açıklamamız mümkün olmayacak. Bu dönemde dünyanın ve ülkemizin makro ve mikro boyutta yeniden tanımlanacağını ve her nesilden kişileri etkileyeceğini düşünüyoruz. Bu değişimin ne olduğunu anlamak, interaktif konuşmalarda yapılabileceklerle ilgili katılımcı olmak bizleri değişen ve dönüşen dünya şartlarına daha iyi hazırlayacaktır inancındayız. Ekonomi, dijital dönüşüm, iklim değişikliği, girişimcilik, gönüllülük ve yönetim gibi alanlarda yapacağımız sohbette sizlerle biraraya gelmekten mutluluk duyarız.

BCB Talks nedir?

BCB'nin (Boğaziçi Counseling for Business); şirketler, sektör oda/dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarının üst yönetim ekipleri, yöneticiler ve ilgili bölümlerine yönelik, iş dünyasının gündeminde olan konularla ilgili oluşturduğu Deneyim Paylaşımı konuşmalarıdır.

Konuşmacılar, BCB’nin bünyesinde kıdemli danışmanlık yapan, kendi sektör ve alanlarında 20 yıldan fazla tecrübeye sahip iş insanlarından oluşmaktadır. Amaç teknik bilgi ve tecrübe süzgecinden geçen deneyimlerin katılımcıların ilgisini çekecek şekilde aktarımıdır.

 

2020 Şubat-Haziran döneminde Bizim Tepe'de gerçekleştirilecek söyleşiler;

YERYÜZÜNÜN YENİ NORMALLERİNDE  2020 EKONOMİSİ VE RİSKLER

Pelin Yenigün DİLEK - Didem TANER

12 ŞUBAT – Çarşamba

2020’deki beklenen makroekonomik gelişmelerin, sektör ve şirket bazında firmaları nasıl etkileyebileceğine dair ipuçları verecek ve herkesin aklındaki pek çok sorudan; Uluslararası piyasalar 2020’de bizi nasıl etkiler? 2020’de büyümenin bileşenleri nasıl olur?, Şirketlerimiz ve kendimiz için riskleri sınıflandırmak mümkün mü? gibi sorulara interaktif ve katılımı teşvik eden konuşmada yanıt bulacağınızı düşünüyoruz.

SON BUZUL ERİMEDEN: İklim Değişikliği Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Gülin YÜCEL- Prof. Levent KURNAZ

4 MART - Çarşamba

İklim, insanlık tarihinde görülmedik bir biçimde değişiyor. Bu değişim öyle hızlı ki, varlığımızı tehdit ediyor ve önlem almazsak, gelecek nesiller zorlu iklim koşullarına boyun eğecek. İklim değişikliği üzerinde çalışmalarıyla tanına Prof Dr Levent Kurnaz, Gülin Yücel ile beraber bu sorunu bireysel, ulusal ve uluslararası düzeyde konuşacaklar.

DİJİTAL DÜNYADA YENİ İNSAN

Ali TÜZMEN

25 MART - Çarşamba

Dijital dönüşüm tüm iş kollarını, iş modellerini, iş yapış şekillerini temellerinden değiştiriyor, yıkıcı yenilikler getiriyor. Geleneksel rakiplerin yerini teknoloji firmaları alıyor. Rekabetin zemini yapay zekaya doğru kayıyor. Karşı karşıya olan değişimde yeni nesil teknolojiler (örn. IoT, Endüstri 4.0) ile gelen kaçınılmaz dönüşümün ne olduğunu, rekabet şansımızın ve hatta varoluşumuzun ortaya çıkan değişimlerle tehdit edilip edilmediğini konuşacağız.

GİRİŞİMCİ OLUNUR MU, DOĞULUR MU?

Dr. Neda SOYDAN- Timuçin BİLGÖR

9 NİSAN, Perşembe

Girişimcilik ve Start-Up lar iş dünyasının yeni normu haline geldi. Şirketler, bankalar Girişimcilik üsleri kuruyorlar, her yıl Türkiye’den çıkan pek çok start-up yurtdışına gidiyor. Gençlerin bir çoğu kurumsal hayat yerine kendi start-up ını kurma hayalleri peşinde. Türkiye Start-Up Ekosistemi bütün bu talebin neresinde? Bunun içinde yer alan oyuncular kimler? Girişimci nasıl biridir? Girişimcilik yalnızca Y ve Z jenerasyonun yapabileceği birşey midir? gibi pek çok soruya yanıt bulabileceğiniz keyifli bir sohbet.

GİTMEK Mİ, KALMAK MI, DÖNMEK Mİ?

Sema SÜVARİOĞLU, Nilay TATLISÖZ, Ertan AKİŞ

5 MAYIS, Salı

Türkiye’den yurtdışına yerleşmek için gidenlerin sayısında son yıllarda hızlı bir artış yaşanıyor. Daha önceki senelerde lisansüstü derecelerine veya çalışmak için gidilirken, şimdilerde yurtdışında yaşamak için iş bulmadan bile gidilebiliyor. Bu sohbet, yurtdışında okumuş, yaşamış çalışmış danışmanlarla ve yurtdışı planları yapan yeni nesilden süpriz konuklarla, katılımcıları da içine alan şekilde, yurtdışına gitmenin, kalmanın ve hatta dönmenin sıkıntıları ve güzelliklerini tartışacak, profesyonel olarak yurtdışında çalışma koşullarını değerlendirmek isteyenlerin de kafalarındaki sorulara bir ölçüde ışık tutacak.

NEDEN GÖNÜLLÜYÜZ? NEYE GÖNÜLLÜYÜZ?

Nilay TATLISÖZ, Murat AVCI, Dr. Neda SOYDAN

14 MAYIS, Perşembe

İyilik, sosyal sorumluluk, gönüllülük, yardımseverlik birbiriyle ilişkili ancak aynı zamanda da farklı aktiviteler… Hayatımızın belli dönemlerinde bu konularda çalışmış, bırakmış veya birinden diğerine de geçmiş olabiliriz. Bu sohbet, her yaştan kişilerin bireysel ve/veya kurumlarında Gönüllülük etrafında gelişen çalışmalarının arkasında yatan motivleri, gönüllülük ekosistemindeki ilişkileri ve emeklerin nasıl sürdürülebilir kılabileceği ile ilgili yaşanmış örneklerden yola çıkarak toplumsal faydanın bireyden nasıl yeşerebileceğinin altını çizecek.

DEĞİŞİMİN PSİKOLOJİSİ: KOLAY MI, ZOR MU?

Dr. Sema SÜVARİOĞLU

 2 Haziran, Salı

10-15 yıl önce dünyada en çok konuşulan kavram “değişim” di. Bugüne geldiğimizde daha çok dönüşümden söz edilir oldu. Kişisel dönşüm, dijital dönüşüm, çevik dönüşüm, e-dönüşüm, kurumsal dönüşüm bunlardan bir kaçı. Daha toptan, daha baştan aşağı ve bireyi etkileyen bir değişim vurgusu var. Bunu tetikleyenlerden en önemlisi de bazılarımızda endişe yaratan teknolojinin değişimi. Peki bu değişim ve dönüşüm süreçleri yaşanırken insan bunlardan nasıl etkileniyor; ne ölçüde ayak uyduruyor ya da ayak diriyor? Bu konuşmada değişimin psikolojisine ve nöro psikolojisine yakından bakarak, birey olarak içinde bulunduğumuz durumu kendimiz ve çevremiz için anlamaktan başlayan ipuçlarına ulaşmayı hedefleyeceğiz.

KONUŞMACILARIN  ÖZGEÇMİŞLERİ

PELİN YENİGÜN DİLEK- Özgeçmiş

Pelin Yenigün Dilek Boğaziçi Üniversitesinde Ekonomi bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Kent Üniversitesi Canterbury’de Kalkınma Ekonomisinde yüksek lisans yapmıştır. 1997-2003 tarihleri arasında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda ve Global Securities’de iktisatçı olarak çalışmıştır. 2004 senesinde Belçika Leuven Üniversitesinden International Business Economics alanında bir yüksek lisans daha derecesi almıştır. 2013 senesine kadar Garanti Bankası İstanbul’da baş ekonomist olarak çalışmıştır.Pelin Yenigün Dilek, makroekonomi ve sürdürülebilir kalkınma konularında özel sektöre danışmanlık vermektedir. Uluslararası konferanslarda ve şirketlerin yönetim kurullarında konuşma ve sunumlar yapmaktadır. Üniversitelerin eğitim birimlerinde şirketlere uzmanlık alanında seminerler vermektedir. TÜRKONFED’in ekonomi danışmanı olarak görev yapmakta ve iş örgütleri için raporlar çıkarmaktadır. Ekonomik çalışmaları için longviewturkey.com adlı bloğu geliştirmektedir. Boğaziçi Counseling For Business‘da Planlama Kurulu üyesi olarak görev almaktadır.Çalıştığı kurumlar adına çıkarılmış̧ raporlarının yanı sıra, ‘Sivil Toplum Bütçeyi İzliyor 2006’,‘Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler: Ürün Tuzağını Aşabilen Antalya için 2023 Senaryoları 2015’,‘Gümrük Birliğinde Yeni Dönem ve İş̧ Dünyası 2015’, ‘Türkiye İçin Bir Rekabet Endeksi 2016’, ‘Dijital Anadolu: Dönüşüm İçin Yeni Dünya Kuralları ve özümler 2018’ adlı yayınları bulunmaktadır.

Konuşmalar: EBRD Yıllık Toplantısı 2009, Euromoney The Global Borrowers Investor Forum 2010, 2011, 2012, 5. Türkiye Enerji ve Altyapı Konferansı 2012 , Gayrimenkul Türkiye 2014, AB-Türkiye Ekonomik Diyalog 2016, Doğrudan Yabancı Yatırım ve Yatırım Ortamı Konferansı 2015, Gümrük Birliği ve İş Dünyası Tüsiad 2016, IKV Gümrük Birliği Konuşmaları 2016, Kagider Geleceğin Kadın Liderleri Projesi 2017

DiİDEM TANER - Özgeçmiş

Didem TANER Saint Benoit Fransız Lisesi’ni takiben Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde lisans eğitimini tamamlamış ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans ana bilim dalından yüksek lisans derecesini almıştır. Moody’s In-Country Analyst olarak başladığı meslek hayatında çeşitli pozisyonlarda çalışmış ve 2001-2013 yılları arasında Türkiye’de ticari ve finansal bilgi gereksinimini karşılamak için kurulan Finar A.Ş. Genel Müdürü, Amerika merkezli ve dünyanın en büyük B2B Global Veritabanına sahip olan kuruluşu Dun& Bradstreet‘in Türkiye Genel Müdürü ve Fransa merkezli B2B E-ticaret portalı Kompass Türkiye Genel Müdürü olarak görev almıştır. Ocak 2013 itibariyle İtalya Merkezli CRIF Grubu’na dahil olmuş ve 2013-2017 yılları arasında CRIF grubunun Türkiye Ülke Direktörü olarak görevine devam etmiştir. Halen CRIF Türkiye İcra Danışma Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren Didem Taner ayrıca TFBD – Ticari ve Finansal Bilgi Derneği Yönetim Kurulu Başkanıdır. 20 yılı aşkın iş deneyimi ile finansal kurumların yanısıra sanayi/ticari işletmelerin vadeli mal/hizmet satma aşamasında verecekleri kredi kararlarına ve bayilerinin/müşterilerinin değerlendirilmesine yönelik modellerin kurulması ve işletilmesi konusunda derin bilgi birikimine sahiptir. Didem Taner Boğaziçi Counseling For Business çalışmalarında Planlama Kurulu üyesi olarak görev almaktadır.

Konuşmalar: B2B Payment Conference-Milano 'Payment Systems and Behavior in Turkey' (2012); Istanbul Ticaret Odası–E-Ticaret Konferansı ‘Bir Şirketi Diğerine Bağlamak; Küresel Rekabette B2B‘ (2012); Credit Alliance Conference Dubai 'Technology, Information & Decisioning in Today’s Fast Evolving Business Environment' (2013); Innovations in Credit Conference (2014); Ticari Kararlarda Yeni Nesil özümler Konferansı (2015); Ticari Alacak Portföy Yönetimi-T-APPY Konferansı ‘Türk Şirketleri Nasıl Ödüyor?‘ (2016); Eduplus Mali İşler ve Finans Yöneticileri Zirvesi ‘Müşteri Risklerinin Etkin Yönetimi' (2016); Fortune 500 Türkiye Araştırma Sonucları (2008-2018 arası )-Yıllık Analiz ve Basın Toplantıları

ALİ TÜZMEN - Özgeçmiş

Ali TÜZMEN Galatasaray Lisesi’ni takiben Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversite’sinde Executive MBA programını tamamladı.Profesyonel hayatına Lafarge’da başladı. 7 yıl süren Lafarge çalışma hayatının ilk 4 yılını sırası ile Fransa ve İspanya'da geçirdi. Son 3 yılında Türkiye'deki 9 tesisten sorumlu Kalite Müdürü̈ olarak çalıştı. Sonrasında, cam sektöründe faaliyet gösteren bir aile firmasında Genel Müdür Yardımcısı olarak olağanüstü̈ büyüme hızına en üst seviyede katkıda bulunmanın yanında kurumsallaşma hedefine liderlik etti. 3 yıl içerisinde Avrupa pazarında 2. sıraya yükselen firma sektörün en büyüğü̈ olan Schott tarafından satın alındı. Satışa hazırlanma sürecinde önemli bir liderlik görevi üstlenen Ali Tüzmen, birleşme sonrasında, Schott bünyesinde üst düzey yönetici olarak çalışmaya devam etti ve uluslararası sorumluluklar aldı; Avrupa Pazarlama ve Satış̧ Direktörlüğü görevine getirildi. Ardından Schott Türkiye Genel Müdürü̈ oldu. 4 yıllık genel müdürlüğü̈ süresinde, kurulan sürekli iyileştirme süreci en iyi uygulama seçildi, Kaizen ekipleri Kalder yarışmalarında birincilikler kazandılar, performans yönetim sistemi Peryön yarışmasında ödül aldı.Son yıllarda, bağımsız yönetim kurulu üyeliği ve girişimciliği bir arada yürütmekte, şirketlerin stratejik ortaklıklara hazırlanması, kriz yönetimi, çalışan angajmanı konularında danışmalık yapmaktadır.3 yılı aşkın bir süredir Endüstri 4.0 (4. Endüstri devrimi) üzerine odaklanmış̧, devrimin teknolojik ve insani boyutları üzerinde çalışmaktadır.

Konuşmalar: Cam Merkezi Yönetim Toplantısı çalıştay – Şubat 2017, MESS Üretimin Geleceği Zirvesi panelist – Nisan 2017, Mercedes Türkiye Yönetim Toplantısı keynote konuşma – Mayıs 2017, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği İstişare Kom. Toplantısı keynote konuşma – Eylül 2017, Sabancı Grubu “Yeni Neslin Sabancısı” Toplantısı keynote konuşma – Ekim 2017, Balorman çalıştay – Ekim 2017, Göltaş Grubu ve Orma çalıştay – Ekim 2017, TORİD Eylem Planı Toplantısı – Kasım 2017, ÇEİŞ Yönetim Toplantısı – Aralık 2017, Eyüboğlu Eğitim Kurumları Kariyer Günleri – Mart 2018, Watsons Satış Zirvesi – Nisan 2018, TÇMB Endüstri 4.0 Zirvesi – Ekim 2018

TİMUÇİN BİLGÖR - Özgeçmiş

Lisans diplomasını 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden alan Bilgör, Ruprecht Karls Heidelberg Üniversitesi’nde Politika üzerine eğitim görmüştür. Üniversite yıllarında başladığı organizasyon ve mekan işletme deneyimini, reklam sektöründe kurduğu şirkette de devam ettirmiştir. Fikri haklar alanında patent ticarileştirme alanına ilk reklam sektöründe başlayan Bilgör, daha sonra teknoloji değerleme üzerinde çalışmış, 2004-2011 yılları arasında İngiltere’de yaşayarak IP yönetimi ve ticarileştirme alanında uzmanlaşmıştır. Timuçin Bilgör Türkiye’nin girişimcilik eko-sisteminin önemli isimlerindendir. Son 17 yılını çeşitli girişimlerin kurucu ortağı olarak, yatırım yaptığı şirketleri büyüterek, yönetici ekiplere mentorlük yaparak ve başarılı satışlarında bulunarak geçirmiştir. BUBA Bümed Business Angels şirketini 2014 yılında kurmuştur ve teknoloji girişimlerini bulmak ve seçmek, kuruluş aşamasında destek vermek,büyütmek ve geliştirmek üzerine çalışmaktadır. BUBA 2015’de Intellectual Ventures IDF Bölge Lisansörü olmuştur. Bilgör halen bu firmanın yönetici ortağı olarak yatırımlarını sürdürmektedir. Boğaziçi Üniversitesi’nde son sınıf öğrencilerine Girişimcilik, Bilgi Üniversitesi’nde ise İnovasyon ve Teknoloji dersleri vermektedir.BUBA Ventures kurucusu, BCB Kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu üyesi olan Timuçin Bilgör, ayrıca Kıdemli Danışman olarak çözümler üretmek ve değer yaratmak amacıyla Dijital Dönüşüm, Teknoloji girişimleri, Fikri haklar ticarileştirme alanlarında çalışmaktadır.

Dr. NEDA SOYDAN - Özgeçmiş

Neda Soydan, İzmir Amerikan Lisesi’ni takiben Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nü bitirdi, ardından Çukurova Üniversitesi’nde Organik Kimya ve Oxford Üniversitesi’nde Nanoteknoloji üzerine yüksek lisans eğitimleri aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Çevre Mühendisliği ve Çevre Teknolojileri üzerine doktorasını tamamladı. Kurum içi girişimcilik, start-up şirket yapılanmaları, patent ve fikri mülkiyet değerleme hizmetleri veren Neda Soydan, bir girişimci, mentor ve akademisyen olup özellikle girişimcilik ekosistemi organizasyonlarında yöneticilik alanında uzmanlaşmıştır BCB Network’ün kurucu ortakları arasında olup, aynı zamanda BCB Network Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Neda Soydan, eş zamanlı olarak Bilgi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenlik yapmakta; Bosphorist Girişim Sermayesi ve BUBA Yönetim Danışmanlık A.Ş. şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri bulunmakta, SGP Patent ve Fikri Mülkiyet Değerlemesi şirketinde de Genel Müdürlük görevini yürütmektedir. Profesyonel hayatı boyunca kimya sektöründe üst düzey yöneticilik kariyerinin yanı sıra kendi aile şirketinde başkan yardımcılığı ve Tüm Girişimci ve İş Mentorları Derneği’nin (TÜGİM) kurucu ortaklığını üstlenmiştir.

ERTAN AKİŞ - Özgeçmiş

Ertan AKİŞ, Boğaziçi Üniversitesi’nden 1983 yılında Kimya Mühendisi, 1993 yılında da MBA diplomalarıyla mezun oldu.Yüksek lisans eğitimi süresince aile şirketinde tekstil sektöründe geçirdiği 4 yıla ilave olarak kariyerinin 25 yılını üst düzey yönetici olarak, sektörlerinde lider Uluslararası şirketlerde geçirdi. Bu sürenin 7 yılında Fransa ve Orta Asya’da yaşayarak bölgesel sorumluluklar da üstlendi. Gıda, İnşaat Malzemeleri ve FMCG sektörlerindeki üst düzey yöneticilik tecrübelerini 2013 yılının sonundan beri Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği ve özellikle Kurumsal Yönetime geçişte Yönetim Kurulu Danışmanlığı rollerinde aktarmaktadır. Kurumsal Yönetişim, Stratejik Hizalanma ve Uluslararası İş Geliştirme alanlarında özellikle ön plana çıkan deneyiminin yanı sıra Mali İşler, İnsan Kaynakları, İlişkisel Pazarlama gibi farklı fonksiyonel sorumlulukları kapsayan tecrübeleri ile de işletmeler için bütünsel çözümler üretme konusunda fark oluşturmaktadır. BCB Kurucu üyesi ve İcracı Yönetim Kurulu üyesi olan Ertan Akiş, Yönetim Kurulu üyelikleri ve Danışmanlık çalışmalarının yanı sıra, gıda perakende sektöründe aktif girişimcilik deneyimi edindiği, List Gıda ve Leb-i Derya şirketlerinde yönetici ortaklık yapmaktadır.

Konuşmalar: Fransa ve Türkiye’de çeşitli Meslek Oda ve Kuruluşları ile Üniversiteler’de Panelist ve konuşmacı olarak yer almıştır.

MURAT SELEK - Özgeçmiş

Murat Selek, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi, ardından Cornell Üniversitesi’nde Mühendislik Mekaniği üzerine yüksek lisansını tamamladı. Uzun yıllar  Koç Holding  bünyesindeki otomotiv şirketlerinde üst düzey yöneticiliği yapan Murat Selek, şirketler için stratejik planlama ve politikalar geliştirme çerçevesinde vizyon, misyon ve hedef belirleme, süreç ve değer zinciri yönetimi, performans ve değişim yönetimi, stratejik entegre pazarlama gibi alanlarda hizmetler veren Murat Selek, iş geliştirme, proje yönetimi, organizasyonel yapılanma, yönetim kurulu danışmanlığı ve üst düzey yönetici koçluğu konularında uzmanlaşmıştır. BCB Network’ün ortakları arasında bulunan Murat Selek, halen Borusan Mannesman ve Anadolu Isuzu’da bağımsız yönetim kurulu üyeliği; Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi (EMCC) Yönetim Kurulu Üyesidir. Profesyonel hayatı boyunca ülkemiz otomotiv sektörünün lider kurumlarında en üst düzeyde yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yapan Selek, aynı zamanda Startup Şirket Mentoru ve Melek Yatırımcıdır.

Dr. SEMA SÜVARİOĞLU – Özgeçmiş

Dr. Sema Süvarioğlu, Amerikan Robert Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdi, takiben yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji üzerine yüksek lisans eğitimini ve Marmara Üniversitesi’nde Örgütsel Davranış alanında doktorasını tamamladı. BCB Network kurucu ortakları arasında bulunan Dr. Sema Süvarioğlu, buradaki rolünün yanı sıra Pusula Eğitim ve Yönetim Danışmanlık Şirketi’nin de kurucu ve yönetici ortağıdır. Koçluk kuruluşları ICF e EMCC üyesi, Transaksiyonel Analiz Derneğinin YK üyesidir. Ülkemizin üst düzey yönetici (C-Suite) koçluğu ve profesyonel gelişim eğitimleri alanında en kıdemli isimlerinden olan Dr. Sema Süvarioğlu deneyimli bir yönetim danışmanıdır. Profesyonel hayatı boyunca eğitim ve danışmanlık alanında lider girişimcilerden olan Dr. Sema Süvarioğlu, liderlik gelişimi, inovasyon, kişiler arası iletişim ve ilişkiler, örgütsel gelişim, aile şirketlerinde yönetim konularında uzmanlaşmıştır.

Konuşmalar: Aralarında Boğaziçi, Koç, Sabancı, Bilgi gibi üniversiteler, kurum ve kuruluşlarda uzmanlık konularında dersler, konuşmalar, seminerler vermis, paneller yönetmiştir.

GÜLİN YÜCEL - Özgeçmiş

Amerikan Robert Lisesi'ni 1988'de, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü 1992’de ve son olarak 1994’de İngiltere Londra’daki CASS, City Üniversitesi’nden M.B.A. (Uluslararası İşletme) derecesi almıştır.IBM şirketinde 20 sene boyunca satış yöneticiliği yapmış; bu sayede üretim, perakendecilik, sigorta, hızlı tüketim, tekstil gibi alanlarda uzmanlık geliştirmiştir. Sonrasında Pronet Şirketi’ne Genel Müdür olarak geçiş yapmıştır. 1500 üzeri çalışanı ve 150,000 üzeri müşterisi ile Türkiye’nin elektronik güvenlik alanında lideri olan Pronet’in uzun vadeye yayılan değişim planını da yönetmiştir.2013’den bu yana ise büyük ve orta ölçekli kurumlara strateji, satış, sürdürülebilirlik, organizasyon, verimlilik geliştirme etrafında stratejik iş danışmanlığı vermektedir. Mevcut müşterileri arasında enerji, otomotiv, teknoloji ve hizmet alanlarından büyük kurumlar ve iş organizasyonları bulunmaktadır.Aynı zamanda Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde satış yönetimi ve sürdürülebilirlik dersleri vermekte; yurtiçi ve yurtdışında dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve satış konularında konuşmalar yapmaktadır.

Prof Dr. LEVENT KURNAZ - Özgeçmiş

Prof. Dr. Mehmet Levent Kurnaz, Boğaziçi Üniversitesi'nden 1988’de Elektrik/Elektronik Mühendisi, 1990’da Elektrik/Elektronik Yüksek Mühendisi ve Fizik, 1991’de University of Pittsburgh'dan Fizik Yüksek Lisans ve 1994'de Fizik Doktorası diplomasını aldı. 1995-1997 yılları arasında Tulane University Kimya Bölümü'nde doktora sonrası araştırmalar yaptı. 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı.2005 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Fizik Bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Kurnaz’ın 1 uluslararası kitabı, 25 uluslararası bilimsel makalesi, 49 uluslararası sunumu, tamamlanmış ve devam eden 20 Yüksek Lisans, 6 Doktora tez danışmanlığı bulunmaktadır. Prof Levent Kurnaz iklim değişimi üzerindeki çalışmalarıyla tanınmaktadır. Televizyon  programları ve uluslararası kongrelerinin aranılan isimlerindendir. Son kitabı “Son Buzul Erimeden” dünyada  ve ülkemizdeki iklim değişikliği konularına dikkat çekmekte ve yapılması gerekenlerin çok geç olmadan başlanması için paylaşımlarda bulunmaktadır.

NİLAY TATLISÖZ - Özgeçmiş

Nilay TATLISÖZ, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden 1994’te lisans, University of WI-Madison, ABD, Çevre ve Geoteknik Mühendisliği’nden 1996’da yüksek lisans ve Boğaziçi Üniversitesi’nden 1998’de İşletme yüksek lisans diplomasını almıştır. 25 yıldan fazladır kariyerinde inşaat mühendisliği ve müşavirliği, bankacılık ve enerji sektörlerinde İş Geliştirme, Proje Finansmanı, Kredi Kontrol, Pazarlama Yönetimi, Ürün Teknolojisi ve Marka Yönetimi konularında çalışmıştır. Enerji sektörünün önde gelen çok uluslu şirketlerinden birinde global ve bölgesel görevlerde bulunmuş ve 7 yıla yakın İngiltere’de yaşamıştır. Halen aynı şirkette Global Marka Müdürlüğü görevini, İstanbul bazlı sürdürmektedir. Sorumlu olduğu kategori sektörünün ilk farklı ürün ve müşteri teklifli markasıdır. Farklı sektörler, yetkinlik alanları, ve aralarında Çin, ABD, Avrupa, Hindistan’ın bulunduğu coğrafyalardan edindiği deneyimlerini, özellikle pazarlama ve satış stratejileri oluşturma ve uygulama, inovasyon yönetimi, müşteri odaklı ürün geliştirme ve lansmanı, etkin ürün portföyü yönetimi konularında fark yaratmak amaçlı kullanmaktadır. BCB Kurucu üyesi olan Nilay Tatlısöz, ayrıca Kıdemli Danışman olarak çözümler üretmek ve değer yaratmak amacıyla BCB bünyesinde Pazarlama ve Satış Stratejileri, Şirket içi Yetkinlik geliştirme ve Eğitim alanlarında çalışmaktadır. Çalışma hayatına paralel olarak sosyal sorumluluk projelerinde (Renkli Kampüs), mentor ve yönetici olarak rol almış, sivil insiyatiflerin sürdürülebilirlik modellerini uygulamaya sokmuştur. Halihazırda BCB- TUGİM (Tüm Girişimci ve İş Mentorleri Derneği) işbirliği ile TÜBİTAK’ın desteklediği DreamBİGG projesine mentor olarak destek vermektedir.

Konuşmalar: İnovasyonu Yönetmek, Müşteri ve Çok Uluslu Ekip Toplantıları, Oxford Üniversitesi SPRING Programı

NURİ MURAT AVCI - Özgeçmiş

Nuri Murat AVCI ilk Yüksek lisansını Kocaeli Üniversitesi`nde İşletme dalında, ikinci yüksek lisansını Ankara Gazi Üniversitesi`nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi dalında tamamlamıştır (Associate Certified Coach (ACC), MSc)Koçluk Eğitmeni - Etkili Problem Çözme Eğitmeni - Takım Olma Eğitmeni Koç, Eğitmen, Danışman, YazarHouse of Human Koçluk Eğitim Danışmanlık şirketinin ve BUBA Kampüsün kurucu ortağıdır. TÜGİM (Tüm Girişimci ve İş Mentörleri Derneği) Başkanı ve Değer Otizm Derneği YK üyesidir. Uluslararası Koçluk Federasyonu (International Coach Federation (ICF)) global üyesidir. Yönetim kadroları başta olmak üzere Fortune 500 şirketleri ve diğer Türkiye şirketleri personeline liderlik, takım yönetimi, iletişim ve koçluk eğitimleri vermekte üst düzey yönetici koçluğu yapmaktadır. Devlet ve Vakıf üniversiteleri ile kurumsal işbirliği kapsamında muhtelif sektörlerin Ar-Ge ve inovasyon kapasitelerinin artırılması amacıyla oluşturulan merkezlerde faaliyet gösteren koçlar ve mentorların yetiştirilmesi faaliyetlerini yürütmektedir.Firmaların İK ve Yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi, performans değerlendirme sistemlerinin kurulması, iş analizi süreçlerine liderlik ve danışmanlık hizmeti vermektedir.Global standartların, yerel kültürü ile sentezlenmesi sonucunda geliştirilen ve ICF tarafından onaylanmış ilk Türk koçluk programının yaratıcısı olarak yılda ortalama 100 koç yetiştirmektedir.ICF Onaylı programın içeriğini kapsayan ve koçluk, koçlukta kullanılan araçlar ve koçluk tecrübelerinin yansıtıldığı "Profesyonel Koçluk" kitabının eş yazarı, Metaforlarla hayatın tanımlandığı, anlamlandırıldığı, soyut kavramların somutlaştırıldığı "Hayat Okyanusu" isimli kitabın yazarıdır.

Konuşmalar: Muhtelif gazete, sektörel dergi ve televizyonlarda koçluk, liderlik, yönetim, iletişim konularında paylaşımlarda bulunmaktadır.

 

 

© 2017 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİ