Serhan Süzer ile söyleşi Türkiye neden yüzde yüz yenilenebilir enerjiyi hedeflemeli?

2.5.2018 19:30:00

Serhan Süzer ile söyleşi

Türkiye neden %100 yenilenebilir enerjiyi hedeflemeli?

 

2 Mayıs 2018

19:30

Bizim Tepe

  • Yenilenebilir enerjiler Türkiye’nin ihtiyacının tamamını karşılayabilir mi?
  • Yenilenebilir enerjilerin ekonomik ve ekolojik faydaları nelerdir?
  • Kendi teknolojisini geliştiren ve bütün dünyada faaliyet gösteren yenilenebilir enerji şirketleri Türkiye’den çıkabilir mi?

Günümüz Enerji talebine baktığımızda bilinegelen fosil yakıt ağırlığı hala 80% civarında ve bunun da 22% si rekor seviye doğalgaz'ın yer aldığı gözlemlenmekte ise de aşağıdaki bulgular önemli değişimlerin habercisidir.

  • Son 50 yıldır varlığı bilinse de ticari anlamda üretilip kullanabilir hale gelmesi 2000'leri bulan Kaya Gazı Devrimi ve kriz dönemini geride bırakıp tekrar artışa geçen Petrol üretimi Enerji Jeopolitiğini ciddi anlamda yeniden tanımlamaktadır
  • Enerji Verimlilik artış hızı hızla azalmaktadır.
  • Teknolojideki hızlı gelişmeler Yenilenebilir enerji üretimini sürdürülebilir bir büyüme trendine sokmayı başarmıştır.
  • Enerji Talebindeki en güçlü artışın Güney-Güneydoğu Asya bölgesinde odaklandığı gözlemlenmektedir.

 

H. Serhan Süzer, 1999 yılında Montreal, Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’nin finans ve muhasebe bölümlerinden mezun oldu.

H. Serhan Süzer kariyerine başladıktan sonra, 2001 yılından itibaren The Ritz-Carlton İstanbul otelinin varlık yönetimi ve 2003-2007 yılları arasında Süzer Grubu’nun uluslararası ilişkilerinin yürütülmesi görevini üstlendi. 2007-2009 yılları arasında ise Irak’ta yıllar sonra kurulan ilk Coca-Cola fabrikasına Süzer Grubu’nun yaptığı yatırımın proje yöneticiliğini yürüttü.

2002-2004 yılları arasında İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Türkiye Devlet Planlama Teşkilatı Turizm Komisyonu üyeliği de yapan H. Serhan Süzer, 9. Gelişim Planı’nın (2007-2013) hazırlanması çerçevesinde çalışmalar gerçekleştirdi.

2008 yılında Kosta Rika’nın Nobel Barış Ödülü sahibi Başkanı Oscar Arias tarafından, İstanbul Fahri Konsolosu olarak atandı. H. Serhan Süzer, 2021 yılında karbon salınımını sıfıra indirmeyi hedefleyen Kosta Rika’nın, Doğu Avrupa, Kafkaslar, Orta Asya ve Afrika’da bulunan 30’un üzerinde ülkedeki vatandaşlarına konsolosluk hizmeti vermeye devam etmektedir.

© 2017 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİ