RKMD ÜYELERİNE ÖZEL FÜREYA SERGİ TURU

27.1.2018 13:00:00

RKMD ÜYELERİNE ÖZEL FÜREYA SERGİ TURU

Çağdaş seramik sanatının öncülerinden olan Füreya Koral’ın, Kale Grubu tarafından hayata geçirilen en kapsamlı retrospektif sergisi Akaretler’deki Sıraevler No:16’da 27 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 13:00’te tüm mezunlarımızı bekliyor. Rezervasyon için 0212 287-0078 arayabilirsiniz veya etkinlik sayfasından yerinizi ayırtabilirsiniz.

Projelendirmesi mezunumuz RC' 98 mezunu Zeynep Özler tarafından yapılan "Füreya" sergisinin çıkış noktasını, Füreya'nın ilham veren hikayesini ve yaratıcı üretimlerini Zeynep Özler'in rehberliğinde dinlemek üzere, ilgilenen tüm mezunlarımızı bekliyoruz.

Kültürel mirasımızın birçok farklı alanına destek vermeyi hedefleyen Kale Grubu, 60. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında Károly Aliotti, Nilüfer Şaşmazer ve Farah Aksoy küratörlüğünde hayata geçirdiği Füreya Koral’ın en kapsamlı retrospektif sergisi ile ziyaretçi çekmeye ve her kesimden büyük beğeni ve övgü toplamaya devam ediyor. Sanatın müzelerde ‘hapsedilmesine’ karşı çıkan Füreya’yı özgün bir bakış açısı ile anlatmayı amaçlayan sergi, Füreya’nın yolculuğuna daha ‘içeriden’ bakmayı, hatta ziyaretçilerinin Füreya’yı tüm yönleriyle ‘keşfetmesini’ amaçlıyor.

Doğu ile batı kültürünü eşsiz bir şekilde sentezleyen, Akdeniz turkuazına tutkun bir seramikçi olan Füreya’nın farklı koleksiyonlardan değişik evrelerine ait 200’e yakın eserinin bir araya getirildiği ve 1,500 metrekarelik alana yayılan sergide ayrıca başta Ara Güler Arşivi olmak üzere, sanatçının fotoğrafları, kişisel eşyaları, aile bireylerine dair bilgi ve belgeler de sergileniyor.

Bir anlamda Füreya’nın iç dünyasını ve kendini gerçekleştirme hikayesini anlatan sergi; Füreya’nın 1950’li yıllardan itibaren yaptığı tüm çalışmaları da bir araya getiriyor. Bunlar arasında; mürekkeple yaptığı desenler, litografiler, seramik tabaklar, dış mekan panoları ve evler serisi bulunuyor.

Serginin girişinde Füreya’yı daha yakından tanımak isteyenlere fikir vermesi için kısa bir kronoloji bölümü bulunuyor. Burada aileye ve kendi hayatına dair biyografik öğeler yer alıyor. Eserleri ise; İsviçre’de sanatoryumda bulunduğu dönemde çizdiği desenleri ile başlayıp, en son çalışması olan Yürüyen İnsanlar’la tamamlanıyor. Füreya dendiğinde akla gelen ilk şey genellikle yaptığı seramik evler ya da tabakları oluyor. Ancak 1950’lerden bu yana durmadan üretmiş bir isim olarak, üretimlerinin ortaya koyduğu çeşitliliğin de bu sergi ile sanatseverlerle paylaşılması amaçlanıyor.

© 2017 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİ