MURAT YETKİN İLE MERAKLISI İÇİN ENTRİKALAR KİTABI ÜZERİNE SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ

20.3.2018 19:00:00

MURAT YETKİN İLE "MERAKLISI İÇİN ENTRİKALAR KİTABI" ÜZERİNE SÖYLEŞİ ve İMZA GÜNÜ


20 Mart Salı günü 19:00’da Bizim Tepe’de gerçekleştireceğimiz Murat Yetkin’in yeni ve en çok satanlar listesinde yer alan kitabı “Meraklısı için Entrikalar Kitabı” söyleşi ve imza gününe sizleri bekliyoruz. Etkinliğimiz ücretsiz olup, katılım için rezervasyon yapmanız önemlidir.

................

Karanlıklar Prensi, Çöl Kraliçesi, Çiçero... Bu isimler roman kahramanları değil... Casusluk romanlarına taş çıkartacak entrikaların ve maceraların gerçek kişileri. Türkiye'yi mesken tutan gizli servislerin kanlı hesaplaşmalarından KGB'nin atom bombası sırlarının çalınmasına, Kıbrıs'ta Türk ve Yunan derin devletlerinin çatışmasından 6-7 Eylül olaylarına, ASALA'dan 12 Eylül darbesinde ABD'nin rolüne ve günümüzde ülkeleri çöküşe götüren ekonomi operasyonlarına dek binbir suratlı casusların dünyanın kaderiyle oynadığı, hayret verici, nefes kesici ama hepsi rahatsız edecek denli gerçek öyküler.


Usta gazeteci Murat Yetkin, Meraklısı İçin Entrikalar Kitabı'nda uluslararası entrikaların ya hedefi ya sahnesi ya da aktörü olan Türkiye'den bakıp 10 olayın perde arkasını Ankara'nın siyaset ve diplomasi koridorlarında biriktirilen notlar ve belgelerle, şimdiye dek bir arada okumadığınız ayrıntılarla anlatıyor. Dünya siyasetini bu kez "Katil kim?" sorusunun cevaplanamadığı, okurun sonsuz bir merak duygusu ve bitmek bilmez zihin oyunlarıyla baş başa kaldığı bir casusluk romanı tadında okuyacaksınız.

"Sabah saat 10 sıralarıydı. Etrafta pek kimse yoktu. O sırada İtalyan Büyükelçiliği giriş kapısından 100 metre kadar aşağıda, Atatürk Bulvarı 114 numaradaki Alman Büyükelçiliği'nin kapısından çıkan iyi giyimli bir çift de bulvardan yukarı doğru yürümeye başlamış, karşıya geçmeye hazırlanıyordu. Taksi şoförünü savan paketli adam da büyükelçilik tarafına doğru karşıya geçmeye başlamıştı. Paketli adam çifte doğru yaklaşırken ortalık büyük bir patlamayla sarsıldı. Patlayan, adamın elindeki paketti; kendisi de paketle birlikte paramparça olmuştu. Kaldırımın karşısındaki çift, patlamanın şiddetiyle yere savruldu. Liberali yardımlarına koştu. Adamın kulağından kan sızıyordu. Yanındaki kadın, eşi olduğu sonradan anlaşılacaktı, sarsılmıştı ama yaralı değildi."

Murat Yetkin kimdir?

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin gazetecilik kariyerine 1981 yılında adım attı. İngiliz Yayın Kurumu BCC World Service için1986 yılında Ankara’da çalışmaya başladı. Deutsche Welle ve AFP gibi uluslararası haber kuruluşlarında bir süre çalıştıktan sonra ulusal basına döndü ve diplomasi ve savunma editörü olarak o zamanki adıyla Turkish Daily News’ta 1991 yılında görev aldı.

Daha sonra Yetkin, Türkiye’nin ilk 24 saat haber veren haber kanalı olan NTV’nin kurucu kadrosuna dahil oldu ve NTV Ankara bürosunu kurdu. Ardından 2001 yılında genellikle politika ağırlıklı, diplomasi, güvenlik, ekonomi başlıklarıyla güncel olayları değerlendiren düzenli olarak köşe yazılarını kaleme aldığı Radikal Gazetesi’nin Ankara Bürosunun şefliği görevine başlayarak yazılı basına dönüş yaptı. Hürriyet Daily News’taki şimdiki pozisyonunu 2011 yılında üstlendi. CNN Türk, NTV gibi haber kanallarında yorum programlarına da çıkmaktadır.

Yetkin, Türkiye’nin siyaseti ve uluslararası ilişkileri ile ilgili beş kitabın yazarıdır:

Ateş Hattında Aktif Politika – Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar Üçgeninde Türkiye (1992),

Avrupa Birliği Bekleme Odasında Türkiye (2002),

Tezkere-Irak Krizinin Gerçek Öyküsü(2004),

Kürt Kapanı – Şam’dan İmralı’ya Öcalan (2004)

Meraklısı için Entrikalar Kitabı (2017)

Ankara Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin makine mühendisliği bölümünden mezun olan Yetkin, 1959 doğumlu, evli ve bir kız çocuğu babasıdır.

© 2017 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİ