İKLİM MÜCADELESİNDE SORUMLULUKLARIMIZ; NEREDEYİZ, NELER YAPMALIYIZ?

14.2.2018 19:00:00

İKLİM MÜCADELESİNDE SORUMLULUKLARIMIZ; NEREDEYİZ, NELER YAPMALIYIZ?

14 Şubat 2018 @19:00 Bizim Tepe

Elimizde olamayan sebeplerden dolayı 13 Şubat Salı günü yapacağımız “İklim Mücadelesi” söyleşimizi 14 Şubat tarihine aldık. Değişiklik için özür diler, tüm mezunlarımız ve misafirlerini söyleşimize bekleriz.

2017 senesi içinde 118 ülkede 24 milyondan fazla insan doğal felaketler yüzünden evlerinden ayrılmak zorunda kaldılar. Bu toplumsal huzursuzluk temelli yer değiştirmelerden 3 kat daha fazla bir oran…

İklim değişikliği sadece çevresel bir tehdit değil, öte yanda sosyal dengesizliklerin, adaletsizliklerin önemli bir sebebidir.

Bu doğrultuda dünya devletlerinin tamamı bu mücadeleye imza atmış, 170 üzerinde devlet ulusal kanunlarını çıkarmıştır. Ancak şu ana kadar yapılanlar gezegeni 2 derece ısınma senaryosu için yeterli değildir. İklim finansmanı Paris Anlaşması’nın başarılı uygulanması için kaçınılmazdır.

İklim mücadelesi zamana karşı yapılmaktadır. Isınma oranları, gezegeni geri dönülmez değişikliklerden koruyabilmek için acilen gerilemeye başlamak zorundadır.

Bu uğraş için sadece devletlerin değil, işlerin, sivil toplumun, bireylerin sorumlulukları gereklidir.

Bu seminerimizde şu konuları konuşuyor olacağız:

- İklim değişikliğinin nedenleri neler?

- 2 derece senaryosunun önemi ne?

- Ne durumdayız? Neler yapılmalı?

- Bireysel sorumluluklarımız neler?

Rezervasyon için 0212 287-0078 arayabilirsiniz veya etkinlik sayfasından yerinizi ayırtabilirsiniz.

Konuşmacılar:

Gülin Yücel

Gülin Yücel Robert Kolej’i 1988’de, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü 1992 senesinde bitirdikten sonra, İngiltere Londra’daki CASS, City Üniversitesi’nden M.B.A. derecesi almıştır. IBM şirketinde

20 sene boyunca bulunduğu görevlerde özellikle danışmanlık ve hizmetler işlerinin geliştirilmesi ve dijital dönüşüm alanına liderlik etmiştir. 2014’den beri sürdürülebilirlik danışmanlığı ve eğitimciliği yapmaktadır.

Kadın girişimciliği ve genç kadın istihdamı konularında aktif olarak çalışmanın yanı sıra, sürdürülebilirlik etrafında projelerin gelişmesi için özelliklere gençlere mentorluk ve yatırımcılık yapmaktadır.

Sustainability Professionals Organization’ın (ISSP) sürdürülebilirlik profesyoneli eğitimi sertifikasyonunu tamamlamanın yanı sıra Columbia Üniversitesi’nden, University of San Diego’dan, Ellen MacArthur Vakfı’ndan, SDG Academy’den farklı eğitimleri bulunmaktadır.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü yüksek lisans programlarında ve Boğaziçi Üniversitesi’nde sürdürülebilirlik ve yönetim dersleri vermektedir.

Prof. Dr. Levent Kurnaz

Avusturya Lisesi'ni 1984'te, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nü 1988'de, Fizik Bölümü'nü 1990 yılında bitirirken Elektrik ve Elektronik alanında yüksek mühendis derecesi de almıştır. ABD, Pittsburgh Üniversitesi Fizik Bölümü'nden 1991 yılında yüksek lisans, 1994 yılında ise doktora derecesiyle mezun olmuştur. 1997 yılına kadar New Orleans'daki Tulane Üniversitesi Kimya Bölümü'nde doktora sonrası çalışmalarını tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev almıştır.

Çalışmalarını halen Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü'nde sürdürmekte olan Prof. Dr. Levent Kurnaz’ın biri yurtdışında yayınlanan iki kitabı, otuzun üzerinde bilimsel makalesi bulunmaktadır. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Araştırma Merkezi Müdürlüğü yapmaktadır. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne bağlı olarak Genel Sekreter'in Sürdürülebilirlik Danışmanı Jeffrey Sachs tarafından oluşturulan Sürdürülebilirlik Çözümleri Ağı'nın Türkiye eş-başkanlığı görevinde de bulunan Levent Kurnaz halen Boğaziçi Üniversitesi'nde iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik ile ilgili lisans ve lisansüstü dersler vermektedir.

© 2017 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİ