TEPEDEKİ OKUL ROBERT KOLEJ’İN ÜÇ YÜZYILI RKMD’DE SATIŞTA

21.3.2018

1986 mezunumuz Cem Akaş’ın kaleme aldığı ve beş yıllık bir emeğin ürünü olan Tepedeki Okul – Robert Kolej’in Üç Yüzyılı, Robert Kolej’in 1800’lerin ikinci yarısında başlayan hikayesini daha önce yayımlanmamış belgelere ve ilk kez gün ışığına çıkan fotoğraflara dayanarak anlatıyor. Tepedeki Okul için Robert Kolej’in kurumsal arşivinin yanı sıra Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyeti, Bulgaristan ve ABD arşivlerinden ve bireysel koleksiyonlardan yararlanıldı, okulun ilk müdürlerinin varislerine ulaşılarak 150 yıl öncesinin belgeleri ortaya çıkarıldı.

Tepedeki Okul yalnızca bir okul tarihi değil, aynı zamanda bir Türkiye tarihi. Türkiye’nin Amerika’yla ve Avrupa’yla ilişkileri ve Türk siyasetinin şekillenmesi ile ilgili ancak tahmin yürütülen alanlarda somut belgelerle ilginç açılımlar getiriyor. Siyaset ve eğitim tarihçileri gibi uzmanlarının yanısıra tarihe meraklı genel okur kitlesini de illgilendirecek bir içeriğe sahip.Tepedeki Okul, Robert Kolej’in tarihe tanıklık etmenin yanında bizzat tarihin yapılmasına nasıl katkıda bulunduğunu araştırırken, 19., 20. ve 21. yüzyıllarda Türkiye’nin en iyi okullarının başında gelmesinin nedenlerini de gözler önüne seriyor. Kitap aynı zamanda görsel bir şölen niteliğinde – 1840’lardan bugüne seçilmiş fotoğraflar, benzersiz bir albüm sunuyor.

Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci olarak toplam 20 yıl geçiren Cem Akaş, dört öğrenciyle eğitime başlayan Robert Kolej’in bugünlere uzanan serüvenini, binin üzerinde fotoğraf ve belgeyle Türkiye’nin yakın tarihine farklı bir bakış katarak anlatıyor. Cem Akaş, roman-öykü-deneme alanında yirmiyi aşkın kitabın yazarı olmanın yanında, Petrol Ofisi ve Fenerbahçe gibi köklü kurumların tarihçelerini de yayına hazırladı. Cem Akaş’ın bireysel çalışmaları sonucu ortaya çıkan kitabını Robert Kolej Mezunlar Derneği’nde bulabilirsiniz. Mezunumuzun bu değerli çalışması sonucu ortaya çıkarttığı kitabını kitapevlerinde 190TL iken, Bizim Tepe’den 150TL’ye satın alabilirsiniz.

© 2017 ROBERT KOLEJ MEZUNLAR DERNEĞİ